✅برخی از مدیران دولتی درباره اقتصاد مقاومتی تفسیری متفاوت از تفسیر رهبر انقلاب ارائه دادند/ برای مقاوم سازی اقتصاد گام‌های موثری برداشته نشد

?رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: ابتدای سال برخی از اشخاص اقدام به ارائه تفسیری متفاوت با تفسیر مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی کردند و این تفسیر متفاوت سبب تغییر در اجرای برخی کارها و طرح‌ها شد.

?فریدون حسنوند در گفتگو با رهیاب درباره اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال 95 به چه میزان محقق شد، اظهار داشت: ابتدای سال برخی از اشخاص اقدام به ارائه تفسیری متفاوت با تفسیر مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی کردند و این تفسیر متفاوت سبب تغییر در اجرای برخی کارها و طرح‌ها شد.

?وی با بیان اینکه نتوانستیم از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور برای ایجاد اقتصادی مقاوم در برابر تکانه‌ها ایجاد کنیم، گفت: شاید در شعار ادعای مقاوم سازی اقتصاد مطرح می‌شود اما بودجه ما هنوز متکی به نفت است و برخی از درآمدهای دولتی هنوز وابسته است و نشانه بارز آن در توزیع درآمدها به استان‌ها است.

?رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: اگر درآمدها متکی نبود ما می‌توانستیم توزیع‌ها را بهتر انجام دهیم و هنوز هم اقتصاد ما وابسته به سیستم دولتی و به ویژه بخش نفتی است. اقتصاد مقاومتی برخلاف وضعیت فعلی کشور به معنی استفاده از توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها، و استعدادها با بهره بردن از خلاقیت، فکر، ابتکار و نوآوری سرمایه‌های انسانی جهت بالابردن کیفیت تولیدات صنعتی، کشاورزی، معدنی و … است.

?وی بیان کرد: اگر بخواهیم میزان موفقیت‌مان در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی را بسنجیم باید ببینیم که استفاده از توان و تکنولوژی داخلی چه میزان بوده است و پس از آن نمره واقعی را ارائه دهیم هرچند بنده معتقدم که هنوز در قدم‌های اول هستیم و نتوانستیم گام‌های موثری برای مقام سازی اقتصاد برداریم.

?نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با مطرح کردن این پرسش که ما در اقتصاد مقاومتی در بحث مشاغل خانگی و تولیدات بومی به چه میزان موفق شدیم، عنوان کرد: این یک بند از موضوعات اقتصاد مقاومتی است و چه میزان توانستیم اشتغال جدید ایجاد کنیم و یا به خودکفایی برسیم؟

?وی اظهار داشت: بررسی همه آمارها نشان از کم بودن آنها است و وقتی نتایج ضعیف باشد یعنی ما نتوانستیم به موفقیتی در این زمینه برسیم.

?حسنوند در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از مقامات اجرایی کشور ادعای مقاوم سازی اقتصاد را مطرح می‌کنند، گفت: به نظر بنده این ادعاها ناشی از تغییر تفسیر اقتصاد مقاومتی است و به نظر دولت‌ها باید مکانیزم خود را کنار بگذارند و باید تفسیری مانند تفسیر مقام معظم رهبری ارائه دهند و براساس آن عملکرد خود در اقتصاد مقاومتی را ارائه دهند.

?وی افزود: با توجه به وضعیت امروز کشور تنها راه برون رفت اقصتاد مقاومتی است و این تفکر یک اقدام جهادی است که با تکیه بر آن می‌توانیم از شرایط امروز عبور کنیم و چشم اندازی روشن ارائه دهیم.