✅برخی از مدیران دولتی درباره اقتصاد مقاومتی تفسیری متفاوت از تفسیر رهبر انقلاب ارائه دادند/ برای مقاوم سازی اقتصاد گام‌های موثری برداشته نشد

🔹رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: ابتدای سال برخی از اشخاص اقدام به ارائه تفسیری متفاوت با تفسیر مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی کردند و این تفسیر متفاوت سبب تغییر در اجرای برخی کارها و طرح‌ها شد.

🔸فریدون حسنوند در گفتگو با رهیاب درباره اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال 95 به چه میزان محقق شد، اظهار داشت: ابتدای سال برخی از اشخاص اقدام به ارائه تفسیری متفاوت با تفسیر مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی کردند و این تفسیر متفاوت سبب تغییر در اجرای برخی کارها و طرح‌ها شد.

🔹وی با بیان اینکه نتوانستیم از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور برای ایجاد اقتصادی مقاوم در برابر تکانه‌ها ایجاد کنیم، گفت: شاید در شعار ادعای مقاوم سازی اقتصاد مطرح می‌شود اما بودجه ما هنوز متکی به نفت است و برخی از درآمدهای دولتی هنوز وابسته است و نشانه بارز آن در توزیع درآمدها به استان‌ها است.

🔸رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: اگر درآمدها متکی نبود ما می‌توانستیم توزیع‌ها را بهتر انجام دهیم و هنوز هم اقتصاد ما وابسته به سیستم دولتی و به ویژه بخش نفتی است. اقتصاد مقاومتی برخلاف وضعیت فعلی کشور به معنی استفاده از توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها، و استعدادها با بهره بردن از خلاقیت، فکر، ابتکار و نوآوری سرمایه‌های انسانی جهت بالابردن کیفیت تولیدات صنعتی، کشاورزی، معدنی و … است.

🔹وی بیان کرد: اگر بخواهیم میزان موفقیت‌مان در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی را بسنجیم باید ببینیم که استفاده از توان و تکنولوژی داخلی چه میزان بوده است و پس از آن نمره واقعی را ارائه دهیم هرچند بنده معتقدم که هنوز در قدم‌های اول هستیم و نتوانستیم گام‌های موثری برای مقام سازی اقتصاد برداریم.

🔸نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با مطرح کردن این پرسش که ما در اقتصاد مقاومتی در بحث مشاغل خانگی و تولیدات بومی به چه میزان موفق شدیم، عنوان کرد: این یک بند از موضوعات اقتصاد مقاومتی است و چه میزان توانستیم اشتغال جدید ایجاد کنیم و یا به خودکفایی برسیم؟

🔹وی اظهار داشت: بررسی همه آمارها نشان از کم بودن آنها است و وقتی نتایج ضعیف باشد یعنی ما نتوانستیم به موفقیتی در این زمینه برسیم.

🔸حسنوند در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از مقامات اجرایی کشور ادعای مقاوم سازی اقتصاد را مطرح می‌کنند، گفت: به نظر بنده این ادعاها ناشی از تغییر تفسیر اقتصاد مقاومتی است و به نظر دولت‌ها باید مکانیزم خود را کنار بگذارند و باید تفسیری مانند تفسیر مقام معظم رهبری ارائه دهند و براساس آن عملکرد خود در اقتصاد مقاومتی را ارائه دهند.

🔹وی افزود: با توجه به وضعیت امروز کشور تنها راه برون رفت اقصتاد مقاومتی است و این تفکر یک اقدام جهادی است که با تکیه بر آن می‌توانیم از شرایط امروز عبور کنیم و چشم اندازی روشن ارائه دهیم.