به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، شهرستان اندیمشک شهری در شمال خوزستان و دروازه ورودی این استان است، این شهرستان از دیرباز به دلیل قرارگیری در منطقه‌ی جغرافیایی مناسب و وجود راه‌های مواصلاتی و خطوط راه‌آهن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. در کنار این ویژگی‌ها، وجود سد دز و کرخه، شرکت بوتان و انبار شرکت نفت در این شهرستان بر اهمیت آن افزوده است.

اندیمشک علاوه بر ویژگی‌های فوق، در دوران دفاع مقدس به دلیل وجود پادگان‌های مهمی نظیر دوکوهه و حضور رزمندگان در آن‌ها، به‌عنوان منطقه‌ی پشتیبانی جبهه‌های جنوب بشمار می‌آمد که این امر بر اهمیت این شهرستان می‌افزود.

در طول دوران دفاع مقدس، شهرستان اندیمشک و تأسیسات آن همواره مورد هجوم هوایی و موشکی دشمن بعثی قرار گرفته بود.

دشمن بعثی که از شکست در عملیات والفجر ۸ و از دست دادن فاو بشدت سرخورده شده بود، شدت حملات خود به شهرها و مناطق غیرنظامی را افزایش داد و به دنبال انتقام‌گیری در چهارم آذر ۶۵، شهرستان اندیمشک را مورد تهاجم هوایی قرار داد.

در این حمله‌ی هوایی که به گواه اسناد موجود و شاهدان عینی، بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین حمله‌ی هوایی بعد از جنگ جهانی دوم است. دشمن بعثی با ۵۴ فروند هواپیما به مدت بیش از یک ساعت و ۴۵ دقیقه شهرستان اندیمشک را آماج حملات خود قرارداد.

هجوم وحشیانه هواپیماهای عراقی که از ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه تا ساعت ۱۳ و ۲۵ دقیقه به طول انجامید، یکی از وحشتناک‌ترین و ماندگارترین رخدادهای دفاع مقدس است.

در این بمباران، بیش از ۴۰۰ شهید و ۷۰۰ مجروح تقدیم نظام اسلامی شد تا مردم اندیمشک با پوست و گوشت خود حماسه‌ای ماندگار در تاریخ ایران رقم بزنند.

در پی این حمله، تأسیسات زیربنایی شهرستان اندیمشک نظیرِ ایستگاه راه‌آهن، بخش تعمیرات راه‌آهن، بازار، رادار موشکی سد دز، سد و نیروگاه دز، پادگان دوکوهه و اداره پست و مخابرات مورد هدف قرار گرفت.

همچنین منازل مسکونی راه‌آهن و دیگر مناطق شهری اندیمشک از گزند این کرکس‌های وحشی در امان نماند.

شدت این حمله به قدری بود که مقام معظم رهبری که در آن زمان ریاست‌جمهور ایران بودند در سخنرانی خود در نماز جمعه تهران فرمودند: «صدام در اندیمشک قصابی کرد».

یکی از شاهدان عینی حادثه بمباران چهارم آذر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در اندیمشک، این حادثه را وحشتناک توصیف کرده و اظهار داشت: نزدیک ظهر بود و در منزل در تدارک و آماده‌سازی نهار بودیم که صدای انفجار آمد، همه به‌سرعت به دنبال صدای انفجار از منزل خارج شدیم تا شاید طبق معمول، به کمک حادثه‌دیدگان برویم.

صغرا تقی نمدمال زاده افزود: هنگامی‌که متوجه شدم هواپیماهای عراقی میدان و ایستگاه راه‌آهن را مورد هدف قرار داده‌اند، به‌سرعت خود را به آنجا رساندم و با غم‌انگیزترین و دردناک‌ترین صحنه‌های زندگی‌ام مواجه شدم.

این شهروند اندیمشکی ادامه داد: در خیابان راه‌آهن، اجساد شهدا به‌قدری زیاد بود که راهی برای عبور ماشین آتش‌نشانی وجود نداشت، حتی بر روی درختان هم تکه‌هایی از جنازه شهدا دیده می‌شد.

جای خالی رشادت مردم اندیمشک در تقویم ملی ایران

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی نیز، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در اندیمشک، اظهار داشت: چهارم آذرماه یادآور هجوم بی‌رحمانه و غیرانسانی دشمن بعثی، و مقاومت مقتدرانه مردم اندیمشک است.

فریدون حسنوند عنوان کرد: مردم اندیمشک همواره پاسدار ارزش‌های اسلامی و انقلابی بوده‌اند و با نقش‌آفرینی در دوران دفاع مقدس، مُهر تأییدی بر این مدعا زده‌اند.

وی افزود: چهارم آذر، روز خلق حماسه‌ی تاریخی مردم اندیمشک است و مطالبه‌ی دیرینه و به‌حق مردم، ثبت این روز در تقویم ملی کشور است.

رئیس کمیسیون انرژی بیان داشت: دبیرخانه‌ی دائمی حماسه چهارم آذر در شهرستان راه‌اندازی خواهد شد تا مقاومت و استقامت مردم اندیمشک به نسل‌های جدید انتقال یابد.

فریدون حسنوند ادامه داد: ملت ایران و در کنار آن، مردم اندیمشک با دست خالی و با تکیه بر ایمان و ولایتمداری در مقابل دشمنان ایستادگی کرده و با غلبه بر آنان، حماسه‌آفرین شدند، چنین حماسه‌هایی برگ زرین افتخارات ملت ایران اسلامی هستند.

و اما بعد از گذشت این‌همه سال از وقوع این حادثه، مردم اندیمشک همچنان در مظلومیت به سر می‌برند و تنها خواسته‌ی آنان ثبت چهارم آذر در تقویم ملی ایران است.

اندیمشک با تقدیم یک هزار شهید، ۳هزار و ۵۰۰ مجروح و ۱۵۰ آزاده دین خود را به نظام و انقلاب ادا نموده و همچنان محکم و سرافراز در دفاع از آرمان‌های نظام اسلامی ایستاده است.